6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Nëse flini me flokë të lagur, këtë duhet ta lexoni patjetër

Nëse flini me flokë të lagur, këtë duhet ta lexoni patjetër

Nuk ka dyshim që gjëja e parë që mendojmë kur flemë me flokë të lagur është shenja e parë që mund të na çojë në të ftohur. Megjithatë, ftohja do të thotë që je prekur nga një virus, kështu që nuk ka gjasa që të shkosh në shtrat me flokë të lagur në temperatura të ulëta. Por jo vetëm kaq…

Në fakt, arsyeja e vërtetë pse nuk është mirë të flesh me flokë të lagur ka të bëjë në të vërtetë me shëndetin e flokëve tuaj. Kur flokët janë të lagur, janë në një gjendje “të kompromentuar”. Kjo është arsyeja pse duhet të kujdeseni më tepër për flokët menjëherë pasi t’i keni larë. Ashtu si nuk duhet t’i tërhiqni flokët me krehër ose me furçë ndërsa janë të lagur, edhe nuk duhet të flini. Sa herë që e bën, rrezikon të krijosh maja të dëmtuara në fundet e flokëve.

Nëse jeni tip që shmangni tharësen e flokëve para se të flini, duhet ta rimendoni vendimin tuaj. “Të flesh me flokë të lagur i bën ato të duken më të sheshuara se zakonisht, kaçurrela, të çrregullta dhe pa gjallëri e shkëlqim kur zgjoheni”, thotë dermatologia Jessica J. Krant.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments