6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE E gjithë bota përulet para portretit të kësaj shqiptareje, a e dini...

E gjithë bota përulet para portretit të kësaj shqiptareje, a e dini se kush është ajo

Gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi Pak e njohur nga shqiptarët, por shumë e njohur kudo në botë, sidomos në Akademitë e mëdha, është dhe Elena Lucrezia Peshkopia.

Elena ishte me origjinë shqiptare. Ajo është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi.

Gjatë shekullit ku jetoi ajo ishte gruaja më e ditur në Europë. Statuja e Elenës që u gjet në Universitetin e Padovës, një prej universiteteve më të vjetër dhe ndër më të njohurit në Europë, dëshmon për vlerat e arritjeve të jetës së saj.

Portreti i saj është gjithashtu edhe në dritaren e qelqit rreth 7 metra të lartë në bibliotekën “Frederick Ferris Thomson” në kolegjin Vassar të Nju Jorkut në SHBA ku Elena është portretizuar duke mbrojtur tezat e saj mbi Aristotelin.

Elena Peshkopia lindi në Venecia në 1646, ajo përfundoi shkollën e shqiptarëve “Santa Maria dhe San Gallo” në Venecia (Scuola di Santa Maria e di San Gallo degli Albanesi).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008)

Nga Jahja Drancolli Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008): Ndërhyrja në fasadën e...

Një Arkimandrit shqiptar, kreu i Manastirit Ortodoks të Deviçit në Drenicë nga fillimi i shekullit XX!

Nga Jahja Drancolli Mary Edith Durham (1863-1944), duke vizituar trojet e dikurshme të Dardanisë në fillim të shekullit XX,...

Qëndresa e hershme e Trieshit në mbrojtje të Vuksan Gelës

NGA: GJON GJOKAJ Territori malor i Trieshit, aty ku "Paria Shqiptare" shpalli autonominë e Shqipërisë më 1911, ndodhet në pjesën...

A do të bëhet Mercedes 300 SLR Uhlenhaut Coupe, vetura më e shtrenjtë e të gjitha kohërave?

Sipas informacioneve më të fundit nga koleksionuesit e veturave dhe shtëpive të ankandeve, për një prej dy Mercedes 300 SLR Unhlenhaut Coupe,...

Recent Comments