6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Greqia ka grabitur pronën e Gjon Pal Kastriotit dhe bijve të tij...

Greqia ka grabitur pronën e Gjon Pal Kastriotit dhe bijve të tij në Malin e Shenjtë

Në verën e vitit 1900, Shahin Teki Ypi-Kolonjën, e emëruan në Malin e Shenjtë (Atos), me detyrën e Kajmekamit. Edhe këtu, biri i Kolonjës, do të rrëfente se ishte shqiptar i madh, ngase në Malin e Shenjtë kishte me qindra shqiptarë. Shahini i mblidhte ata fshehurazi në shtëpinë e tij dhe u lexonte librin e shenjtë të Sami Frashërit, “Shqipëria çka qenë, ç’është e çdo të bëhet“. Shahini luftoi vendosmërisht kundër murgjërve rusë, të cilët nën petkun fetar kërkonin të pushtonin me prurje të tjera rusësh, Malin e Shenjtë. Por si Kajmekam (Nënprefekt), atdhetari u bë pengesë e pakapërcyeshme për ardhjen e tyre. Qeveria e Carit, u detyrua të ndërhynte te Sulltani, që të largohej prej andej arnauti (shqiptari) Shahin. Sulltani u përkul përpara Carit rus dhe e largoi prej andej Shahinin, por gjithsesi figura e kolonjarit atdhetar, sa vinte e lartësohej.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments