6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Një shkallë prej druri ka mbetur në Jerusalem për më shumë se...

Një shkallë prej druri ka mbetur në Jerusalem për më shumë se 100 vjet

Një shkallë prej druri ka mbetur në Jerusalem për më shumë se 100 vjet. Dhe askush nuk mund ta heqë atë.Fakti është se shkalla prej druri e ngjitur në dritaren e djathtë të Bazilikës së Varrit të Shenjtë mbështetet në tendën që i përket Kishës Ortodokse Greke dhe është ngjitur në dritaren që i përket Kishës Apostolike Armene. Fakti që shkalla është ende atje do të thotë të respektohet marrëveshja midis gjashtë besimeve të krishtera që zotërojnë të drejtën e tempullit – të mos lëvizni asgjë, të riparoni ose modifikoni asgjë në tempull pa pëlqimin e të gjashtë rrëfimeve.Shkallët u lanë aty nga ndonjë murator. Askush nuk ia di emrin, mbi të gjitha, askush nuk e di as fenë e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments