6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Zbulohet misteri i “kasolles” në Hënë

Zbulohet misteri i “kasolles” në Hënë

Misteri i vërtetë nga hapësira erdhi në tokë në fillim të dhjetorit, kur roveri kinez Yutu-2 filmoi një objekt në Hënë, i cili i ngjante një kasolle. Megjithatë, misteri tani është zgjidhur përfundimisht.

Roveri kinez u ul në sipërfaqen e Hënës në fillim të vitit 2019, si pjesë e misionit historik Chang’e 4.

Që atëherë, ai ka dërguar të dhëna interesante në Tokë dhe e fundit ka të bëjë me formën e pazakontë që ai zbuloi në satelitin e Tokës.

Për shkak se dukej se ishte një objekt në formë kubi, disa e quajtën atë “Kubi i Hënës”.

Megjithatë, kinezët e zgjidhën shpejt misterin. Yutu-2 u drejtua drejt “kubit” për të eksploruar një detaj që merr vetëm disa pikselë në pamje. Kjo do të thoshte se ishte e mundur që të ishte një iluzion optik, ose një njollë.

Megjithatë, pikselët mashtruan – kur roveri u afrua, ai filmoi – një gur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments