6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home ART “Exorcist” u realizua sipas jetës së tij: Punonte për NASA e jetonte...

“Exorcist” u realizua sipas jetës së tij: Punonte për NASA e jetonte me frikë – edhe fëmijët e braktisën

Një nga filmat horror më të famshëm të të gjitha kohërave, “The Exorcist” i vitit 1973, është sërish në qendër të ngjarjeve. E përditshmja amerikane New York Post publikoi një histori për një të ri, historia e dhimbshme e të cilit frymëzoi filmin…

Roland Doe dhe Robbie Mannheim ishin pseudonime të përdorura nga priftërinjtë jezuitë për djalin (14) mbi të cilin ata kryen një ekzorcizëm në vitin 1949. Identiteti i tij i vërtetë ishte i njohur vetëm për një rreth të vogël njerëzish, për ta mbrojtur nga fanatikë dhe media të ndryshme, dhe historia e tij shërbeu si frymëzim për filmin legjendar.

Në film ne shohim Linda Blair si një vajzë të fiksuar, rolin e madh e ka luajtur i paimitueshëm Max von Sydow, dhe tani, pothuajse 50 vjet pas publikimit të filmit, NY Post zbulon se Ronald Edwin Hunkeler, një ish-inxhinier i NASA-s, është djali i vërtetë – ekzorcizmi i kryer …

Partnerja e tij, me të cilën kaloi 29 vjet, tregon se Ronaldi ishte i frikësuar për vdekje se dikush do të zbulonte sekretin e tij të errët.

“Gjithë jetën e kaloi me frikë. Nga frika se një nga kolegët tanë të NASA-s do ta ekspozonte atë, na u desh të largoheshim nga shtëpia jonë çdo Halloween, sepse ai kishte frikë se dikush do të zbulonte se ku jetonte dhe do të fillonte ta ngacmonte. Shqetësim dhe frikë. Kjo ishte jeta e tij”, tha gruaja, e cila nuk ka dashur të identifikohej.

Ronaldi kaloi 41 vjet në NASA, ishte një nga përgjegjësit kryesorë për suksesin e misioneve Apollo, u martua dhe pati fëmijë, por nuk mund të harronte të shkuarën që lidhej me ‘fiksimin’ e tij.

“U nda nga jeta vitin e kaluar. Ai kishte tre fëmijë, por asnjëri prej tyre nuk e meritonte të vinte në varrim. Disa javë para vdekjes së tij, ai u vizitua nga një prift. Nuk e di si e mori vesh se ku ishte. Ai sapo erdhi. Shpejt u nda nga jeta dhe sot është në parajsë me Zotin”, tha partnerja e tij e jetës.

“Më tha se nuk ishte i fiksuar kurrë. Se e gjithë kjo në fakt ishte një lloj kërkimi rinor për vëmendje”, përfundon ajo.

Libri Exorcism i William Peter Biatty i vitit 1971 u shit më shumë se 13 milionë dollarë dhe filmi i vitit 1973 ishte filmi i parë horror që u nominua për filmin më të mirë. /botasot

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments