6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KURIOZITETE A e dini pse dritaret e avionit kanë formë rrethi?

A e dini pse dritaret e avionit kanë formë rrethi?

Dritaret përgjithësisht janë këndore, kryesisht drejtkëndëshe, mirëpo edhe katrore e trekëndëshe.

I njëjti rregull është ndjekur edhe nga veturat. Mirëpo, ky ‘rregull’ nuk vlen edhe për avionët, dritaret e të cilëve janë rrethore. Megjithatë, jo çdoherë ka qenë kështu.

Në fillim, edhe avionët kanë pasur dritare këndore, mirëpo pas dy aksidenteve në vitin 1954, në njërin prej të cilëve humbën jetën 56 pasagjerë, ishte konstatuar që një defekt në cepin e dritares kishte çuar në shkatërrimin e gjithë avionit.

 
Gjatë testeve të mëvonshme u vërtetua se 70% e shtypjes së aeroplanit përqendrohej në këndet e mprehta të dritareve, prandaj që atëherë u vendos që dritaret e avionëve të jenë gjithmonë rrethore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments