6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Raketa ruse del jashtë kontrollit, bie drejt Tokës: NASA në alarm!

Raketa ruse del jashtë kontrollit, bie drejt Tokës: NASA në alarm!

NASA u vu në gjurmët e një pjesë të raketës ruse “Angara-A5”, e cila u lëshua nga qendra Plesetsk në veriperëndim të Rusisë në 27 dhjetor, por doli jashtë kontrollit, thotë CNN.

Edhe pse pjesë të shumta të mbetjeve raketore digjen pas hyrjes në atmosferën e Tokës dhe rreziku për njerëzit është i vogël, kur bëhet fjalë për pjesë më të mëdha ato mund të shndërrohen në rrezik nëse përfundojnë në zona të banuara.

Episodi shkaktoi një shqetësim jo të vogël, dhe komanda hapësinore amerikane arriti më në fudn ta gjurmonte rënien e Angara A5. Ajo hyri në atmosferën e Tokës diku mbi jugun e Oqeanit Paqësor, por sipas CNN, mund të jetë e pamundur të përcaktohet se ku ra saktësisht.

Më herët, kreu i Agjensisë Europiane të Hapësirë, Holger Krag, që shprehur se raketa ruse po udhëtonte me një shpejtësi prej 7.5 kilometrash per sekondë. Sipas tij, rreziku që buronte prej saj ishte real dhe nuk duhet të injorohej.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments