6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Krijohet “dielli artificial”, arrin temperatura rekorde

Krijohet “dielli artificial”, arrin temperatura rekorde

Eksperimenti i njohur si “dielli artificial” ka arritur temperaturë rekorde.

“Dielli artificial” i Kinës arrin një rritje të re në rritjen e energjisë së pastër, transmeton lajmi.net.

Arritja “hap një bazë solide shkencore dhe eksperimentale drejt funksionimit të një reaktori të shkrirjes”, thotë shkencëtari përgjegjës.

“Dielli artificial”, arriti temperaturën e cila është pesë herë më e lartë se temperatura e Diellit, dhe e mbajti atë për një periudhë më të gjatë se 17 minuta.

Ndërsa temperatura në bërthamën e Diellit tonë është rreth 15 milionë gradë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments