6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Gratë që vuajnë nga zemra pësojnë humbje kujtese më shumë se burrat

Gratë që vuajnë nga zemra pësojnë humbje kujtese më shumë se burrat

Sipas një studimi, gratë e moshës së mesme me sëmundje zemre vuajnë më shumë se burrat nga problemet e kujtesës.

Studiuesit amerikanë bënë këtë zbulim të fundit edhe pse burrat kanë më shumë gjasa të vuajnë nga problemet e zemrës, diabeti dhe presioni i lartë i gjakut.

Shkencëtarët analizuan 1,857 vullnetarë, të cilët ishin të moshës 50 deri në 69 vjeç.

Pjesëmarrësit u vlerësuan për tre vjet dhe iu nënshtruan testeve për kujtesën, gjuhën etj.

Sëmundja e zemrës u shoqërua me një rënie më shumë se dyfish më të madhe në kujtesë për gratë krahasuar me burrat. /abcnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments