6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Çfarë duhet të bëni kur ju dhembin kockat e shputave?

Çfarë duhet të bëni kur ju dhembin kockat e shputave?

Dhimbja në shputa, pikërisht pas gishtërinjve, e cila shfaqet gjatë ecjes, aktivitetit fizik ose pas mbathjes së këpucëve me takave të larta, më së shpeshti shkaktohet nga inflamacioni i kockave metatarsale

Në rast të këtyre dhimbjeve, shtrojat janë shumë efektive për shputën dhe lehtësojnë pjesën e përparme të saj, transmeton Telegrafi.

Inflamacioni nuk është i rrezikshëm, por…

Inflamacioni i kockave të metatarsale nuk është një gjendje e rëndë në vetvete, por mund të ketë një efekt afatgjatë në aktivitetet e punës, veçanërisht në ato sportive.

Është i nevojshëm një ekzaminim nga një ortoped, veçanërisht nëse dhimbja nuk largohet pas disa ditësh aktivitet të reduktuar.

Vetëm një specialist i ortopedisë mund të përjashtojë një shkak tjetër dhimbjeje në këtë pjesë të trupit, si deformime të ndryshme të shputës, neuroma Morton ose frakturë stresuese e kockës matatarsale.

Obeziteti dhe dhimbje në shputa

Inflamacioni i kësaj pjese të këmbës nuk është i pazakontë te personat që vrapojnë, por shpesh është pasojë e këpucëve të papërshtatshme , duke përfshirë këtu edhe këpucët me taka të larta.

Obezët dhe ata që vuajnë nga artriti vuajnë

– Personat obezë, si dhe pacientët që vuajnë nga artriti reumatoid ose gihti, janë gjithashtu të prirur për metatarsale. Dhimbja është e pranishme përgjatë gjithë gjerësisë së këmbës, menjëherë pas gishtërinjve, kalon pas pushimit dhe prishjes së kontaktit me tokën dhe intensifikohet gjatë qëndrimit në këmbë ose vrapimit, veçanërisht në fazën e refuzimit me pjesën e përparme të këmbës.

Më shpesh, dhe me shumë sukses, kjo gjendje trajtohet duke reduktuar aktivitetin në një periudhë prej 10 deri në 14 ditë, ftohje lokale dhe përdorimin e barnave antiinflamatore josteroide. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments