6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Pse duhet të hani 40 kokrra rrush në ditë

Pse duhet të hani 40 kokrra rrush në ditë

Në vend të patatinave apo ndonjë ushqimi tjetër të shpejtë për të kaluar kohën, zgjidhni rrushin. Sipas një studimi të ri, fruti i shijshëm ka vetinë të ulë rrezikun për atak ose infarkt në zemër.

Arsyeja e gjithë kësaj janë vlerat ushqyese me të cilat rrushi është i ngopur. I quajtur edhe “superushqim”, në të gjenden lëndë që ulin kolesterolin dhe rrisin florën e zorrëve.

Një skuadër shkencëtarësh studioi 19 njerëz të grupmoshave 21-55 vjeç që iu kërkua të konsumonin rreth 40 kokrra rrush në ditë. Brenda një muaji, mikrobioma e zorrëve të tyre tregoi një diferencë të madhe të shtimit të baktereve të mira. Në gjak, kolesteroli tregoi vlera 8% më të ulëta dhe vlerat të rritura të një bakteri që djeg sheqernat dhe kolesterolin.

Sigurisht, studimi nuk sugjeron që të hani rrush për t’u ngopur, por është gjithnjë më mirë se sa një pako me ushqime të procesuara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments