6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KËSHILLA Edhe hidratimi i tepërt sjellë pasoja

Edhe hidratimi i tepërt sjellë pasoja

Mungesa e ujit në organizëm (dehidratimi) mund të shkaktojë dhimbje koke dhe disa probleme fiziologjike, dhe të moshuarit kryesisht janë në rrezik.

Por, sipas një studimi të ri, dhimje koke, letargji, marramendje dhe probleme të tjera fiziologjike mund të shkaktojë edhe hidratimi i tepërt.

“Ndërsa plakemi, fu-rnizimi ynë me ujë zvogëlohet për shkak të një uljeje të masës muskulore, veshkat tona më pas mbajnë më pak ujë, dhe sinjalet hormonale që shkaktojnë etjen dhe motivojnë marrjen e ujit bëhen të mashtruar”, shpjegon  Hillary Betankort.

Rrezik më të lartë të dëmtimit të aftësive njohëse kanë të moshuarit. Për të matur nivelin e hidratimit të secilit pjesëmarrës, studiuesit vëzhguan përqendrimin e substancave dhe komponimeve të ndryshme në gjakun e tyre, përfshirë natriumin, kaliumin, glukozën dhe azotin e uresë. Të gjithë pjesëmarrësit kaluan gjithashtu teste të funksionit njohës.

Në pamje të parë, studiuesit gjetën një korrelacion midis hidratimit të duhur dhe rezultateve të mira në testet e funksionit njohës.

Sidoqoftë, rezultatet u bënë më pak të qarta pasi studiuesit e rregulluan analizën e tyre te faktorët konfuzë.

“Kur kemi llogaritur vitet, arsimin, orët e gjumit, nivelin e aktivitetit fizik dhe statusin e diabetit dhe kemi analizuar të dhënat veçmas për burrat dhe gratë, shoqata me statusin e hidratimit dhe marrjen e ujit u zvogëlua”, tha Betankort.

Megjithëse lidhja midis niveleve të hidratimit dhe performancës njohëse te burrat e moshuar mbetet një mister, bashkautori i studimit profesori Asher Rosinger këshillon që të rriturit të mos rrezikojnë shëndetin e tyre dhe të lënë pas dore hidratimin e duhur të trupit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments