6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Afro 1 milionë makina Tesla të shitura në 2021

Afro 1 milionë makina Tesla të shitura në 2021

Tesla ditën e Dielë thase ka shitur 308,600 makina elektrike në tremujorin e katërt të 2021 duke thyer rekordin e tremujorit të mëparshëm.

Përgjatë gjithë vitit Tesla ka shitur 936,172 makina elektrike, rritje me 87% krahasuar me 2020-ën kur shiti vetëm 499,647 makina.

Analistët kishin parashikuar 897 mijë makina të shitura përgjatë gjithë 2021. Tesla kombinon shitjet e Model S dhe X si dhe Model 3 dhe Y duke zbuluar shifra individuale dhe as sipas rajoneve.

Model S dhe Model X përfaqësonin vetëm 3% të shitjeve totale të Tesla ndërsa Model 3 dhe Y përfaqësonin shitjet e 911,208 makinave.

Model 3 dhe Model Y prodhohen në fabrikat e Shangai në Kinë dhe Fremont në Kaliforni. Ndërsa Model X dhe S prodhohen vetëm në Fremont. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments