6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KURIOZITETE Misteri shekullor i një katedrale në Mbretërinë e Bashkuar

Misteri shekullor i një katedrale në Mbretërinë e Bashkuar

Hulumtimet e reja po vërtetojnë se xhami me njolla në Katedralen Canterbury është ndër më të vjetrat në botë.

Çdo vit, më shumë se një milion vizitorë shkelin në Katedralen Canterbury në Anglinë juglindore. E konsideruar si një nga kishat më të vjetra dhe më të famshme të krishtera në Angli, siti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s daton rreth 1400 vjet më pare, transmeton rtv21.tv

Roli i katedrales si një vend i rëndësishëm pelegrinazhi është i lidhur pazgjidhshmërisht me vrasjen e kryepeshkopit të saj më të famshëm: Thomas Becket.

Pas një grindjeje të gjatë, Mbreti Henri II besohet të ketë urdhëruar vrasjen e Becket-it në vitin 1170. Pak më pas, u tha se do të ndodhnin një sërë mrekullish, duke e bërë Canterbury-n të bëhej një nga vendet më të famshme të pelegrinazhit në Evropë.

Ndër atraksionet më të famshme të kishës janë seria e saj mahnitëse e dritareve me njolla. Njëra në veçanti përshkruan vrasjen e tmerrshme të vetë Becket-it. Tani, dekada pasi një historian i artit hipotezoi aq shumë, hulumtimi i ri ka vërtetuar se disa nga dritaret me njolla në katedrale mund të jenë ndër më të vjetrat në botë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments