6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KËSHILLA Çfarë ndodh nëse pini shumë ujë me limon

Çfarë ndodh nëse pini shumë ujë me limon

Konsumi i ujit me limon është promovuar shumë nga ekspertët apo njerëzit e famshëm për përfitimet afatgjata që ka, përfshi këtu hidratimin apo ndihmën për rënien nga pesha, por si çdo gjë tjetër në jetë, edhe kjo bëhet e dëmshme nëse e kaloni masën. Ç’mund të ndodhë nëse pini më shumë ujë me limon nga ç’duhet?

1. Mund të dëmtoni dhëmbët

Limoni ka shumë acid, gjë që nuk i bën mirë dhëmbëve. Çfarë mund të bëni është të shmangni larjen e dhëmbëve pasi keni konsumuar ujë me limon. Në vënd të kësaj pini shumë ujë.

2. Limoni mund t’ju dëmtojë stomakun

Limoni i tepërt në ujin tuaj mund të shkaktojë dhimbje stomaku, djegie të tij apo ndjesi përzierjeje.

3. Lëkura e tij mbledh shumë baktere.

Sado ta keni pastruar, mikrobet mund të gjenden aty, prandaj për të minimizuar riskun, merrni vetëm lëngun.

E mira është që të konsumohet të paktën një gotë ujë me limon në ditë për të qenë të hidratuar dhe për të larguar lodhjen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

6 sëmundjet, simptomat e të cilave ngatërrohen lehtësisht me sëmundje të tjera

Ataku i zemrës/ataku i panikut Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet një goditje në zemër nga një atak...

“Pa në ëndërr Enver Hoxhën,për këtë arsye vuajti 7 vjet në Spaç”

“Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare...

Nënë Tereza e dinte pse po përdorej nga Tirana!

Ben Andoni “Në këtë intervistë për “Milosao”, një nga studiuesit më të mirë të saj, shqiptaro-britaniku Gëzim Alpion më...

A e dini se në cilin vit, u prodhua për herë të parë dinamiti?

Prodhuesi suedez i eksplozivit, Alfred Nobel, më 14 korrik të vitit 1867, demonstron për herë të parë shpikjen e tij, dinamitin.

Recent Comments