6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Solstici dimëror, dita më e shkurtër e vitit

Solstici dimëror, dita më e shkurtër e vitit

Pavarësisht nëse jeni adhurues i borës dhe i të ftohtit apo jo, dimri ka ardhur.

Në vitin 2021, solstici dimëror bie më 21 dhjetor. E marta shënon solsticin e dimrit, dita më e shkurtër e vitit kur bëhet fjalë për rrezet e diellit të kombinuara dhe fillimin zyrtar të stinës së dimrit.

Kur ndodh solstici, Dielli arrin pozicionin e tij më jugor në qiell – pavarësisht se ku ndodheni në Tokë, sipas Laboratorit të Propulsionit Jet të NASA-s.

Por kohëzgjatja e ditës ndryshon në varësi të gjerësisë gjeografike të dikujt. Solstici i dimrit shënon datën kur boshti i Tokës rrotullohet deri në pikën që poli verior të ketë animin maksimal nga dielli, duke dhënë periudhën më të shkurtër të dritës së ditës në vit.

Solstici dimëror ka qenë i lidhur me rituale dhe festime që nga kohërat më të hershme njerëzore, me disa tradita të lidhura tani me fillimin e Krishtlindjeve si respektim i fenomenit astronomik.

Për shembull, origjina e pemëve dhe kurorave të Krishtlindjeve mund të gjendet në festën pagane 12-ditore “Yule”, e cila u përqendrua rreth solsticit.

Festivali u vëzhgua nga popujt e hershëm të Evropës Veriore, të cilët u mblodhën për të festuar ringjalljen e diellit duke sjellë kohë më të ndritshme përpara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments