6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Jeni nervoz dhe zemra ju rreh shpejt? Provoni një truk të thjeshtë...

Jeni nervoz dhe zemra ju rreh shpejt? Provoni një truk të thjeshtë për të cilin nuk keni nevojë për ndihmë!

Sado e çuditshme që tingëllon, ekspertët thonë se fryrja në gishtin e madh mund të na ndihmojë nëse jemi nën stres

Kjo stimulon nervin vagus ose pneumogastrik (nervus vagus) dhe ngadalëson rrahjet e zemrës.

Megjithatë, nuk ka rëndësi se si fryn gishtin e madh, transmeton Telegrafi.

Për të arritur një efekt më të mirë, futeni gishtin e madh në gojë, siç bëjnë fëmijët, shtypeni në buzë, bëni një vakum dhe më pas fryni duke liruar ajrin nëpërmjet gojës.

Ekspertët thonë se mjafton ta bëni dy ose tre herë që zemra të fillojë të rrahë më ngadalë. Duke vepruar kështu, do të reduktoni nervozizmin.

Kjo ide i ka rrënjët në faktin se gishti i madh i ka rrënjët e veta. Nëse mund ta qetësoni atë puls, në mënyrë efektive e qetësoni edhe zemrën. Fryrja do të ftohë gishtin e madh dhe kështu do të qetësojë rrahjet e zemrës, sepse i ftohti ngadalëson pulsin tuaj.

Kjo metodë mund të ndihmojë gjithashtu sepse vetë akti i fryrjes ju detyron të thelloni frymëmarrjen, gjë që qetëson zemrën tuaj, këshillon dr. Arun Ghosh nga Spire Hospital në Liverpool (Angli, MB).

Oksigjeni është një antihelm natyral për adrenalinën që përshpejton rrahjet e zemrës. Fryni me forcë mushkëritë tuaja për të siguruar marrjen maksimale të oksigjenit për qetësim. Merrni frymë për shtatë sekonda, mbajeni për tre sekonda dhe nxirrni frymën për shtatë sekonda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments