6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home Uncategorized Nëse e keni të instaluar këtë aplikacion, fshijeni menjëherë – më shumë...

Nëse e keni të instaluar këtë aplikacion, fshijeni menjëherë – më shumë se gjysmë milioni pajisje janë të infektuara

Një aplikacion, nga dyqani Google Play, dërgoi fshehurazi kontaktet e përdoruesve në një server rus.

Aplikacioni tashmë është shkarkuar më shumë se gjysmë milioni herë.

Nëse jeni në mesin e atyre 500,000 përdoruesve që kanë shkarkuar aplikacionin, është mirë ta fshini menjëherë.

Emri i aplikacionit është Color Messages dhe për fat të mirë, Google e tërhoqi atë nga dyqani i saj i aplikacioneve.

Me sa duket, aplikacioni përmirëson shkëmbimin e mesazheve me tekst duke shtuar emoji dhe duke bllokuar tekste të padëshiruara, por studiuesit e sigurisë kibernetike në Pradeo Security theksuan se programi bën shumë më tepër se kaq.

Color Message mbart me vete një familje ‘malware’, të quajtur Joker.

Në të kaluarën, miliona pajisje Android kanë qenë pre e Joker dhe varianteve të tij.

Joker konsiderohet një formë “fleeceware” e malware, pasi ai kryesisht punon në simulimin e klikimeve dhe më pas përgjimin e mesazheve SMS.

Në këtë mënyrë, ai mund t’ju abonojë në shërbimet premium për të cilat nuk dëshironi ose as që keni dëgjuar.

Joker ka hyrë në qindra aplikacione, pavarësisht përpjekjeve të Google për të zbuluar malware dhe për të hequr aplikacionet e infektuara.

Një pjesë e problemit është se gjurma e Xhokerit është jashtëzakonisht e vogël dhe zhvilluesit përdorin një sërë teknikash për ta fshehur atë.

Një tjetër gjë për t’u theksuar është se Color Message është gjithashtu i njohur për të fshehur ikonën e tij kur fillon malware. Mund t’ju duhet të shkoni te “Cilësimet” ose “Dyqani Play” për ta hequr atë. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments