6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Simptoma e variantit Omicron që shfaqet gjatë ngrënies

Simptoma e variantit Omicron që shfaqet gjatë ngrënies

Omicron po rrit rastet e infektimeve me coronavirus në të gjithë botën.

Njohja e simptomave dhe izolimi nëse i dalloni ato mund të ndihmojë në frenimin e përhapjes së variantit shumë të transmetueshëm. Megjithatë, një mosgatishmëri e dukshme për të zgjeruar listën “zyrtare” të simptomave po e pengon këtë përpjekje, shkruan Express.co.uk.

Duke përdorur të dhënat më të fundit nga Londra, ku prevalenca e Omicron është më e lartë se rajonet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar, shkencëtarët e të dhënave të ZOE analizuan të dhënat e simptomave nga rastet pozitive të regjistruara në Studimin e ZOE COVID dhe krahasuan me të dhënat nga fillimi i tetorit kur Delta ishte dominuese.

Analiza zbuloi se vetëm 50 për qind e njerëzve përjetuan tri simptomat klasike të temperaturës, kollës ose humbjes së shqisës së nuhatjes ose shijes.

Ndër simptomat jo-klasike të raportuara ishte humbja e oreksit. Këto gjetje përputhen me një grup të vogël të dhënash nga kontribues të cilët raportuan se rezultatet e tyre pozitive të PCR dyshoheshin ose konfirmonin infeksione Omicron.

“Kjo mund të jetë befasi për disa, pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk përditësoi kurrë udhëzimet për simptomat e COVID-19 përtej tri simptomave klasike. Shumë muaj më parë, Studimi i ZOE COVID ndihmoi në identifikimin e mbi 20 simptomave, kryesisht të buta, të ngjashme me të ftohtin”, vunë në dukje shkencëtarët e ZOE.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments