6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home SOCIALE Komisioni Evropian ka propozuar që certifikatat e corovirusit të zgjasin për nëntë...

Komisioni Evropian ka propozuar që certifikatat e corovirusit të zgjasin për nëntë muaj

Komisioni Evropian propozoi sot që nga 10 janari, certifikatat e vaksinimit të Bashkimit Evropian të jenë të vlefshme për nëntë muaj pas imunizimit të plotë.

Në të njëjtën kohë, mundësia e lidhjes së dozave përforcuese me këto leje është e hapur.

“Komisioni propozon një fokus më të fortë në një qasje të bazuar në individuale kur bëhet fjalë për masat e udhëtimit dhe respektimin standard të një periudhe nëntëmujore të konfirmimit të COVID-19 nga seria e vaksinimit parësor”, thuhet në deklaratë.

Deklarata shtoi se Komisioni, “nëse është e nevojshme, mund të propozojë një periudhë të përshtatshme vlefshmërie për certifikatat e lëshuara pas dozës përforcuese”.

Ndryshe, shumë shtete evropiane janë duke kaluar nëpër valën e katërt të coronavirusit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments