6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Si ta pastroni tiganin me përbërës natyral

Si ta pastroni tiganin me përbërës natyral

Të gjithë e kanë atë tenxhere ose tigan që duket i djegur në fund dhe njollat​​thjesht nuk largohen.

Por, një ekspert pastrimi ka zbuluar kombinimin perfekt për të hequr qafe ato shenja të këqija dhe është krejtësisht e natyrshme.

Një yll i TikTok-u, tha se kishte kërkuar për një alternativë pa kimikate për pastrimin e enëve.

“Së pari, ju do të spërkatni tavën tuaj me peroksid hidrogjeni dhe me sodë buke përpara se ta spërkatni përsëri”, tha ajo ndërsa tregonte hapat me tavën e saj.

“Pastaj, do të merrni një sfungjer të thatë me peroksid hidrogjeni dhe do ta fshini”. Brenda pak minutash, tigani po pastrohej ngadalë dhe dukej krejt i ri.

Ajo rekomandoi gjithashtu që nëse nuk keni peroksid hidrogjeni, mund të përdorni uthull pasi krijon të njëjtin reaksion kimik.

Kjo është një alternativë e shkëlqyer sepse zakonisht, shumica e njerëzve tashmë i kanë këto tre përbërës në shtëpitë e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments