6.1 C
Pristina
Friday, July 1, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Sfillare e Poshtme: Mulliri 360 vjeçar ende ju shërben banorëve

Sfillare e Poshtme: Mulliri 360 vjeçar ende ju shërben banorëve

Në fshatin Sfillare e poshtme për 360 vjet me rradhë, banorëve të këtij vendbanimi ende ju shërben mulliri i familjes Murati. Nga kjo familje për tv Klan thonë se mullirin e ruajn amanet nga stërgjyshërit.

Ky mulli mbi 360 vjeçar i vjeter, dikur u shërbente jo vetëm banorëve të fshatit Sfillare e Poshtme por edhe banorëve të shumë fshatrave të tjera përreth, përcjellë KlanMacedonia.

E sot i shërben historisë dhe kujtimeve të fëmijërisë së Muhamed Muratit, i cili ende e ruan dhe kujdeset për amanetin e trashëguar brez pas brezi.

Muhamed Murati – pronar i mullirit

Sa i vjeter është ky mulli?

Siç thoshte baba im është 360 vjeç,

360 vite i ka shërbyer fshatit tuaj!

Por jo vetëm këti fshati por i ka shërbyer edhe një fshati të banuar me maqedonas të quajtur Kuçkovë, Sfillares së Epërme, Rahçes, Radushes.

Dikur ky mulli ka ushqyer shumë fshatra e sot a funksionon ky mulli?

“Po funksionon ende dhe dua që të funksionoje edhe pse nuk ka misër për te bluar por dua që ta mba për qefin tim. Vetem po të mund të folnin gurët e këtiј mulliri, do të mund të tregonin vuajtjet dhe kohët e vështira neper të cilat ka kaluar ky popull”

Por Muhamedi sot i kujton vetëm kujtimet e mira, tershanën që është bluar për të bërë bakllavanë e festes së Bajramit.

“Po punonim, si fëmi na linin të punojmë sepse prinderit shkonin në punë e na e linin neve mullirin të kujdesemi”

“Blunim Grurë, misër, tershanë me se shumti kur vinte dita e bajramit e mba mend se e blunim për bakllavë.” – tha Muhamed Murati, pronar i mullirit.

Ndonëse sot rrallëherë e hap derën e mullirit, vetëm për të bluar misër për bagerdarë, Muhamedi i mban gjithmonë me vete çelësat e mullirit të trashëguar dhe do t’ia dhuroje pasardhësit të tij për ta ruajtur këtë amanet shumëvjeçar. /KlanMacedonia/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Apollonia është qytet grek”/ Akademiku Baçe: Shqiptarët s’kanë gjak 100% të pastër

Akademiku Apollon Baçe, thotë se në një libër që ia dedikon gjyshit, kujton se ai i mësoi se fjala komb shkruhet me...

Teknologjia e re ushtarake izraelite – forcat speciale mund të shohin edhe përmes mureve

Teknologjia e re ushtarake izraelite u jep mundësinë forcave speciale të zbulojnë objekte dhe njerëz edhe pas mureve duke përdorur një algoritëm...

Identiteti dardan është nyja kryesore e identitetit shqiptar

Shkruan: Teuta RekaVirgjili thotë për ILIUM-in: “O Patria, o diuom domus Ilium dhe Incluta bello moenia Dardanidum” që do të thotë: “O...

Përsëritet historia e ‘Titaniku-t’/ Anija me 2000 persona përplaset me ajsbergun

Norvegji- Përsëritet historia e mbytjes së Titanikut, nmgjarje që ndodhi në vitin 1912. Së fundmi një anije lundrimi u përplas...

Recent Comments