6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Vuani nga sistemi tretës? Ja disa këshilla për të shmangur problemet e...

Vuani nga sistemi tretës? Ja disa këshilla për të shmangur problemet e tij

Problemet e tretjes janë një nga problemet e zakonshme shëndetësore me të cilat përballen shumë njerëz. Ka shumë ankesa nga individë në këtë kontekst, ka nga ata që ankohen për fryrje, dhe të tjerë për diarre ose kapsllëk, ulçera dhe aciditet në stomak, dhe probleme të tilla mund të reduktohen dhe trajtohen duke ndjekur ato që këshillohen nga faqja e internetit “webmd” me problemet shëndetësore, dhe këto këshilla janë si më poshtë:

Marrja e fibrave

Sigurohuni që të hani ushqime të pasura me fibra, sepse ato janë të mira për zemrën, dhe gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e tretjes dhe trajtimin e kapsllëkut, si dhe përmirësojnë ndjenjën e ngopjes, që do të thotë se një person do të hajë më pak ushqim dhe do të ruajë peshën e tij, më së shumti. Ndër këto ushqime të spikatura janë arrat, rrushi, qershitë, specat krokante, fasulet dhe drithërat. Rekomandohet të hani 20 deri në 35 gram fibra në ditë.


Përtyp çamçakëz

Nëse vuani nga urthi, sigurohuni që të përtypni çamçakëz sepse ndihmon në qetësimin e aciditetit dhe arsyeja për këtë është se përtypja ndihmon trupin të prodhojë pështymë dhe kjo do të balancojë acidin që lidhet me problemin e aciditetit dhe këshillohet që të shmangni shijen e nenexhikut sepse shkakton acarim të stomakut dhe kjo metodë duhet shmangur nëse ju bën të gëlltisni ajrin.

Pini lëngje dhe humbni peshë

Humbja e peshës së tepërt, veçanërisht rreth barkut, ndihmon në lehtësimin e shqetësimit të shkaktuar nga djegia e stomakut, gazrat dhe gulçimi, dhe ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm për të mbajtur trupin të hidratuar, pasi lëngjet e trupit tuaj ndihmojnë në eliminimin e mbeturinave dhe ruajtjen e rregullt të tyre, dhe lagështia e trupit mund të jetë e mbajtur. Duke pirë ujë, lëngje, çaj dhe pije të tjera, si dhe disa ushqime, rekomandohet të pini edhe 8 gota ujë në ditë.

Hani vakte të vogla dhe hani ngadalë

Një individ mund të mbrohet nga vuajtja nga dispepsi, fryrja, urthi dhe probleme të tjera shëndetësore të tretjes duke ngrënë vakte të vogla dhe duke ngrënë ngadalë sepse kjo nxit ndjenjën e ngopjes pa ngrënë sasi të mëdha ushqimi.

Sigurohuni që të bëni ushtrime

Nëse vuani nga fryrja ose kapsllëku, lëvizja dhe stërvitja janë mënyra të dobishme për të zgjidhur probleme të tilla, sepse ndihmojnë në lëvizjen e ushqimit dhe largimin e mbeturinave.

Hani këto ushqime

Disa njerëz ndonjëherë zhvillojnë diarre, sindromën e zorrës së irrituar ose sëmundje inflamatore të zorrëve. Jogurtet, lëngjet, ushqimet dhe suplementet mund të ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi, veçanërisht nëse përmbajnë “probiotikë”, të cilët janë baktere “të mira” për shëndetin e tretjes.

Shmangni këto ushqime

Disa njerëz kanë probleme me ngrënien e fasuleve, pijeve joalkoolike, ushqimeve të yndyrshme si ushqimet e skuqura dhe djathin, ose ushqime acidike si agrumet, kafeja, çaji dhe domatet. Është mirë që të reduktoni ose shmangni ngrënien e ushqimeve të tilla nëse ngrënia e tyre do t’ju bëjë të ndiheni të lodhur.

Ulni stresin dhe tensionin nervor

Stresi dhe tensioni nervor mund të shkaktojnë që individi të vuajë nga shqetësime në stomak, zorrë të irrituar dhe ulçera, prandaj rekomandohet të pushoni trupin dhe të reduktoni stresin.

Reduktoni kripën në ushqimin tuaj dhe mbajeni ushqimin të sigurt

Për të shmangur fryrjen, të përzierat, të vjellat dhe helmimin nga ushqimi, zvogëloni kripën në dietën tuaj, mbani ushqimin të sigurt, ruajeni siç duhet dhe përdorni enë të pastra dhe dërrasa të ndryshme prerëse kur përgatitni fruta, perime dhe mish të papërpunuar.

Lini duhanin

Pirja e duhanit çon në dobësimin e valvulës në fund të ezofagut, dhe në këtë mënyrë në incidencën e GERD dhe aciditetit të stomakut, dhe një rritje të rrezikut të disa llojeve të kancerit, prandaj rekomandohet lënia e tij.

Shko tek doktori

Lini një takim me mjekun tuaj nëse keni simptoma të rënda si ethe ose probleme me gëlltitjen ose shkuarjen në tualet, ose nëse vazhdoni të keni të vjella, jashtëqitje të përgjakshme ose të zeza ose dhimbje barku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments