6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KAFSHËT Studimi: Macja juaj e di ku jeni, edhe nëse nuk ju sheh

Studimi: Macja juaj e di ku jeni, edhe nëse nuk ju sheh

Macja juaj me siguri e di se ku jeni, edhe nëse nuk është në të njëjtën dhomë dhe nuk mund t’ju shohë.

Shkencëtarët kohët e fundit mësuan se macet shtëpiake krijojnë “harta mendore” që u tregojnë atyre se ku ndodhen njerëzit afër, bazuar në atë se nga vijnë tingujt.

Studiuesit testuan macet duke luajtur regjistrime të zërave njerëzorë që thërrisnin emrat e maceve; ata pastaj i luajtën përsëri ato regjistrime, vetëm këtë herë përmes një altoparlanti në një vend tjetër, në mënyrë që të njëjtit tinguj të vinin nga më larg.

Macet u befasuan kur zëri i njohur erdhi nga një vend që nuk e prisnin, bazuar në atë që kishin dëgjuar tashmë. Kjo sugjeron që macet i orientojnë në hapësirë ​​shoqëruesit e tyre njerëzorë të padukshëm duke përdorur sinjale audio – një aftësi njohëse që ishte e panjohur më parë te macet, shkruan Live Science.

Të dish që diçka vazhdon të ekzistojë edhe nëse është jashtë syve (siç treguan macet në përgjigjet e tyre) quhet qëndrueshmëri e objektit dhe është një test që studiuesit përdorin për të matur inteligjencën e kafshëve.

Foshnjat njerëzore zakonisht fillojnë të zhvillojnë qëndrueshmërinë e objekteve kur janë rreth 8 muajsh dhe kjo aftësi bëhet më e rafinuar kur foshnjat arrijnë moshën 10 deri në 12 muajsh; në atë fazë, foshnjat mund të gjejnë objekte të fshehura dhe ata fillojnë të kuptojnë se prindërit dhe kujdestarët e tyre nuk zhduken vetëm sepse nuk mund të shihen, sipas klinikës Mayo.

Për studimin e ri, shkencëtarët vendosën të testojnë macet duke përdorur sinjale audio, sepse macet janë të njohura për dëgjimin e tyre të jashtëzakonshëm dhe janë të afta të gjejnë pre të fshehur në kushte të dukshmërisë së ulët. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky test i thjeshtë zbulon gjendjen e zemrës tuaj

Është e nevojshme të bëni kontrolle të rregullta por ekziston dhe një test që mund ta provoni në shtëpi, i cili mund...

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Recent Comments