6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Mungesa e selenit mund të shkaktojë çrregullime të tiroides, shtim në peshë...

Mungesa e selenit mund të shkaktojë çrregullime të tiroides, shtim në peshë dhe imunitet të dobët

Ndërsa plakemi, bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për ne të ushqehemi me një dietë të shëndetshme.

Disa lëndë ushqyese që mund të marrim vetëm nga ushqimi na ndihmojnë të plakemi në një mënyrë që parandalon sëmundjen dhe na mban funksionimin.

Nëse luftoni me një tiroide të ngadaltë, shëndet të dobët imunitar dhe nuk mund të humbni peshë shtesë pa marrë parasysh se çfarë bëni, ka një shans që të keni një mungesë të selenit.

Seleni dhe shëndeti juaj

Seleni është një element i nevojshëm për disa funksione trupore. Ky mineral është kryesor kur bëhet fjalë për plakjen, pasi prek më shumë tiroiden. Tiroideja përmban më shumë selen se të gjitha organet e tjera në trup. Seleni na ndihmon të prodhojmë hormone tiroide dhe mbron organin nga stresi oksidativ i dëmshëm.

Është treguar se seleni i ndihmon ata që vuajnë me gjendje tiroide. Një përmbledhje e studimeve tregoi se plotësimi i selenit për tre muaj përmirësoi shëndetin e tiroides dhe gjendjen shpirtërore.

Seleni gjithashtu ka treguar të jetë një trajtim efektiv për një numër sëmundjesh. Një antioksidant i fuqishëm, ai neutralizon radikalet e lira toksike në trup dhe zvogëlon stresin oksidativ që mund të shkaktojë sëmundje. Cilësitë e tij antioksiduese ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga dëmtimi dhe largimin e sëmundjeve si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe Alzheimer .

Jo vetëm kaq, por për shkak se seleni është një antioksidant aq i fuqishëm, ai gjithashtu mbron lëkurën nga dëmtimi oksidativ i lidhur me moshën, duke larguar shenjat e dukshme të plakjes si vijat e imëta dhe rrudhat. E gjithë kjo në një lëndë ushqyese!

Si të dalloni nëse keni një mangësi të selenit

Seleni në ushqimin tonë kryesisht varet nga cilësia e tokës që përdoret për ta rritur atë. Sipas një rishikimi të studimeve, vlerësohet se 1 miliard njerëz në të gjithë botën kanë mungesë të selenit. Sipas ekspertëve në Healthline, ka disa shenja të mungesës së selenit që mund të vëreni.

Ato janë:

  • Infertilitetit në burra dhe gra
  • Funksioni i dëmtuar i tiroides
  • Dobësia e muskujve
  • Lodhje
  • Mjegulla e trurit
  • Rënia e flokëve
  • Sistemi imun i dobët /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments