6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Imazhet më të detajuara të planetit Saturn

Imazhet më të detajuara të planetit Saturn

Këto imazhe reale tregojnë gazin të gjigant Saturnit në detaje të jashtëzakonshme. Saturni është planeti i gjashtë nga Dielli dhe i dyti më i madhi në Sistemin Diellor, pas Jupiterit. Është një gjigant gazi me një rreze mesatare prej rreth nëntë herë e gjysmë më të madhe se ajo e Tokës. Ajo ka vetëm një të tetën e densitetit mesatar të Tokës; megjithatë, me vëllimin e tij më të madh, Saturni është mbi 95 herë më masiv. /astronomybasics /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Recent Comments