6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Suplementi që duhet të merrni për një shëndet dhe humor më të...

Suplementi që duhet të merrni për një shëndet dhe humor më të mirë këtë dimër

Të gjithë e dimë se vitaminat janë thelbësore për një shëndet të mirë. Nga mbajtja e sëmundjeve larg, deri te sigurimi që kockat tona të qëndrojnë të forta, vitaminat na ndihmojnë të jemi më mirë.

Gjetja e mënyrave për të rritur marrjen tonë kur trupi ynë nuk i prodhon ato në mënyrë natyrale është gjithmonë e rëndësishme. Dhe një nga më të rëndësishmet për t’u fokusuar është vitamina B12, sekreti i vogël i kaq shumë përfitimeve shëndetësore.

B12 është një vitaminë thelbësore që na nevojitet që trupi ynë nuk e prodhon natyrshëm. Në vend të kësaj, ne zakonisht marrim pjesën tonë të drejtë nga ngrënia e produkteve shtazore, veçanërisht mishi dhe qumështi.

Pasi të konsumohet, vitamina fillon të funksionojë duke shtuar disa përfitime në jetën tonë. Është një nga faktorët përgjegjës për krijimin e ADN-së dhe është thelbësor për formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Në përgjithësi, rekomandohet që të marrim të paktën 2.4 mikrogram B12 në ditë, megjithëse sasia rritet për ato shtatzëna ose që ushqehen me gji.

Është gjithashtu e mrekullueshme në muajt e dimrit për të rritur disponimin tuaj. Studimet kanë treguar se B12 mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të depresionit dhe çrregullimeve të humorit si ankthi. Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit që kishin mangësi ose kishin nivele më të ulëta të vitaminës, sipas një studimi.

Studiuesit shikuan se si marrja e suplementeve të vitaminës së bashku me anti-depresivë ndikoi në disponimin e pjesëmarrësve. Në grupin me marrjen e shtuar të B12, 100 për qind e pjesëmarrësve raportuan se ndjenin një ulje prej 20 për qind në shkallën e vlerësimit të depresionit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments