6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Tromboza e venave të thella: Gjashtë shenja paralajmëruese

Tromboza e venave të thella: Gjashtë shenja paralajmëruese

Tromboza e venave të thella është një gjendje kërcënuese për jetën që ndodh kur një mpiksje gjaku formohet thellë brenda trupit.

Problemi zakonisht formohet në këmbët tuaja, por mund të zhvillohet edhe në zona të tjera të trupit.

Sido që të jetë, është një problem serioz dhe mund të kthehet lehtësisht në një urgjencë mjekësore – kështu që për cilat shenja duhet të keni kujdes. Klinika Mayo dhe NHS kanë zbuluar shenjat kryesore.

Tromboza e venave të thella, e njohur gjithashtu si DVT, është një mpiksje gjaku në një nga venat tuaja të thella ose në këmbë, legen, krahë ose bark.

Nëse mpiksja e gjakut është e madhe dhe kryesisht ose tërësisht bllokon venat tuaja, mund të keni simptomat e mëposhtme në këmbë:

  • Dhimbje pulsuese ose ngërçe në njërën këmbë (rrallë të dyja këmbët), zakonisht në pulpë ose kofshë,
  • Ënjtje në njërën këmbë (rrallë të dyja këmbët),
  • Lëkurë të ngrohtë rreth zonës së dhimbshme,
  • Lëkurë e kuqe ose e errët rreth zonës së dhimbshme,
  • Venat e fryra që janë të forta ose të lënduara kur i prekni,
  • Dhimbje dhe ndjeshmëri, zakonisht në pjesën e brendshme të kofshës.

Ju duhet të vizitoni mjekun tuaj urgjentisht nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga simptomat e frikshme të DVT. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments