6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home Uncategorized Pse nuk duhet t’i qëroni frutat dhe perimet

Pse nuk duhet t’i qëroni frutat dhe perimet

Kur ktheheni në shtëpi pas një dite të gjatë në punë dhe jeni të uritur, gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të uleni dhe të zhvisheni përpara se të gatuani. Për shembull, nëse jeni gati të hani disa patate, ka kuptim të mërziteni duke i qëruar para gatimit. Itrofi juaj ka një lajm të mirë: nuk keni pse ta bëni.

“Ju nuk keni pse të kaloni telashet e qërimit të frutave dhe perimeve,” tha Carolyn Brown, një nutricioniste dhe kolumniste për blogun Foodtrainers me bazë në Nju Jork. Në fakt, është shumë më e shëndetshme t’i hash ato duke i mbajtur lëkurat mbi to”.

Në fakt, sipas një studimi të publikuar në revistën Advances in Nutrition, kur lëkurat hiqen, një përqindje shumë e konsiderueshme e lëndëve ushqyese që luftojnë sëmundjet dhe e mbajnë trupin tuaj të shëndetshëm hiqen në të vërtetë. “Lëvoret përmbajnë substanca shumë të shëndetshme si antioksidantë, vitamina dhe fibra”, thotë Carolyn Brown.

“Për shembull, rreth 1/3 e lëndëve ushqyese në një mollë, si vitamina C, vitamina A dhe kaliumi, janë në lëkurë. E njëjta gjë vlen edhe për ushqimet e tjera. Lëkura e një patate përmban gjysmën e karbohidrateve që ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur dhe një përqindje shumë të madhe kalciumi dhe hekuri. E njëjta gjë vlen edhe për të gjitha perimet me niseshte, ndërsa lëvozhga dhe lëvorja përmbajnë rreth gjysmën e përmbajtjes totale të fibrave të një fruti”, shton Brown.

Nëse përsëri në disa ushqime duket e pamundur të hahet lëkura e tyre, atëherë përndryshe përfitoni nga potenciali i tyre i dobishëm. Për shembull, mos lejoni që lëvozhgat e agrumeve të humbasin: ruajeni lëkurën e portokallit tuaj diku dhe përdorni atë për t’i dhënë shije shtesë pulës ose peshkut tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments