6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Rrushi më i shtrenjtë në botë: Një kilogram kushton 10.000 dollarë

Rrushi më i shtrenjtë në botë: Një kilogram kushton 10.000 dollarë

Japonezët e quajnë këtë rrush “Ruby Roman” sepse është po aq i bukur sa një rubin dhe ju ndiheni si një perandor romak kur e keni të servirur.

Rrushi i kuq ka përmasa të ngjashme me topat e ping-pongut, shkruan Lux life .

Çdo rruazë individuale mund të peshojë deri në 20 gram.

Përveç që është aq lëng, ky rrush gjithashtu ka një përmbajtje të lartë sheqeri dhe aciditet të ulët.

Diçka si një karamele sheqeri me shije pak të thartë, por në vend që të jetë e fortë, është e butë dhe me lëng.

Kush e blen këtë rrush?

Me sa duket, disa individë të pasur nga Hiakurakusi e kanë blerë këtë rrush me një çmim rekord të lartë në vitin 2019.

Ata kanë paguar 10 mijë dollarë për rreth një kilogram, që do të thotë se një rrush kushton rreth 470 dollarë.

Për këtë shumë mund të blini një unazë ari tetëmbëdhjetë karatësh me diamante dhe një rubin ose mund t’i kërkoni që t’ju ushqejnë me këtë rrush ndërsa luani rolin e perandorit.

Nga vjen ky rrush i çmuar?

Ai vjen nga prefektura japoneze Ishikawa, dhe u prezantua në vitin 2008 si një frut i shtreses së lartë.

Kompanitë e japin atë si një dhuratë promovuese, kështu që është në kërkesë të lartë.

Përveç kësaj, kultivuesit shesin vetëm një sasi të caktuar në të njëjtën kohë, në mënyrë që të ruajnë ekskluzivitetin, kërkesën dhe çmimin.ImageImage

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments