6.1 C
Pristina
Monday, December 6, 2021
Home KAFSHËT Si t’i ndiqni përgjithmonë minjtë nga shtëpia

Si t’i ndiqni përgjithmonë minjtë nga shtëpia

Një metodë e natyrshme dhe e thjeshtë pa kurth të minjve

Askush nuk është i lumtur kur di se ka minj në shtëpi, mirëpo për fat të mirë ekziston një metodë efektive natyrale për t’i hequr qafe ata përgjithmonë.

Fjala është për mentën djegëse, e njohur në popull si menta e zezë, të cilën minjtë nuk e pëlqejnë fare, transmeton Telegrafi.

Minjtë më së shumti mbështeten në shqisën e tyre të nuhatjes, në vend të shikimit, dhe era e mentës djegëse i shqetëson.

Essential oil of peppermint in a small brown bottle with fresh green mint on blue wooden background. Selective focus, shallow DOF. Copy space

Kjo bimë përmban komponime që irritojnë zgavrat e hundës.

Ka dy mënyra se si mund të përdorni mentën djegëse për t’i ndjekur minjtë.

Gjëja e parë që duhet të bëni është ta mbillni përreth shtëpisë dhe në këtë mënyrë do t’i mbani larg shtëpisë.

Gjëja tjetër është vaji djegës i mentës. Thjesht, spërkateni në cepat e shtëpisë ku mund të shfaqen minjtë.

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shqiptarët e Ukrainës janë autokton

Shkruan: Altin PLASA Sipas shifrave te sakta del qe 0.5% e popullsisë së Ukraines është shqiptare. Me shpejtesi po...

Hekurudha që do të “çajë” shkretëtirën, njihuni me projektin marramendës arab

Një nga projektet më ambicioze në botë është ndërtuar në shkretëtirë dhe përshkon të gjithë Gadishullin Arabik. Këshillit të...

Fasulja ushqim i shëndetshëm por mund të jetë shkaktar i shumë sëmundjeve

Edhe pse të lira, të lehta për t’u përgatitur dhe ofron shumë përfitime shëndetësore, fasulet gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të caktuara.

Ushqimi që më shpesh shkakton helmim

Helmimi nga ushqimi tani është shumë i zakonshëm. Kjo është arsyeja pse ushqimi ynë duhet të jetë i gatuar...

Recent Comments