6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Shqiptarët e Ukrainës janë autokton

Shqiptarët e Ukrainës janë autokton

Shkruan: Altin PLASA

Sipas shifrave te sakta del qe 0.5% e popullsisë së Ukraines është shqiptare. Me shpejtesi po shperhapen lengjenda qe shqiptaret e Ukraines jane shqiptare te vajtur ne Ukraine per te fshehur te verteten. Por e verteta eshte qe shqiptaret e Ukraines jane autoktone atje, njesoj si arberesho-shqiptaret e Zares ne Kroaci gje qe deshmon autoktonine dhe shperhapjen e vertete te shqiptareve dhe territoreve te tyre deri ne Ukrainen e larget dhe do te detyronte kombet serbe greke turke malazeze sllavo maqedonase boshnjake kroate te ktheheshin ne origjinen e tyre shqiptare. Te deklarosh se 0.5 e popullsise se Ukraines prej 50 milion banore eshte shqiptare dhe mbi te gjitha shqiptare autoktone eshte shume e rrezikshme pasi mund te destabilizoje ekuilibrat boterore kjo gje.
Prandaj bota genjen mbi historine e shqiptareve dhe kerkon ta fshehe te verteten e shqiptareve duke na paraqitur si nje komb te vogel e te pavlere duke e mbushur gjithe boten me propaganda kunder shqiptareve e duke shperhapur mashtrime sikur shqiptaret jane kriminela dhe gangestere vetem pse ka frike se e verteta e shqiptareve mund te destabilizoje ekuilibrat boterore. Mund te genjesh disa njerez per nje fare kohe por nuk mundesh te genjesh te gjithe njerezit e botes per te gjithe kohen. Nje dite e verteta e shqiptareve do te dale ne shesh dhe kur kjo dite te ndodhe bota do shkaterrohet e nuk do jete me si me pare e do ribehet perseri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments