6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Rreziku për shëndetin nga pijet energjike: Ja sa të rrezikshme janë në...

Rreziku për shëndetin nga pijet energjike: Ja sa të rrezikshme janë në të vërtetë pijet

Nga: Laura Knops24vita.dePërktheu Arben Çokaj

Sa ujë mund të pini?

Shumë fëmijë dhe adoleshentë konsumojnë pije energjike rregullisht. Por për ta veçanërisht, konsumimi i tepërt i pijeve të ëmbla është një rrezik potencial. Prandaj, mbrojtësit e konsumatorëve po bëjnë thirrje për ndalimin e pijeve energjike për fëmijët.

Düsseldorf – pijet energjike duhet t’ju bëjnë më efikas dhe më vigjilent brenda një kohe shumë të shkurtër. Prodhuesit gjithashtu reklamojnë me një përqendrim të përmirësuar. Për shkak të shijes së tyre të ëmbël, pijet janë veçanërisht të njohura tek të rinjtë. Sipas një studimi nga Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore (EFSA), rreth 70 për qind e moshave 10 deri në 18 vjeç pinë rregullisht pije energjike. Pijet me sheqer janë helm i pastër, veçanërisht për fëmijët dhe të rinjtë.

Pijet energjike rrezikojnë shëndetin: Sa të dëmshme janë në të vërtetë këto pije – dhe cilat efekte anësore janë kërcënuese

Sipas ekspertëve, sasia në të cilën pijet mund të bëhen të rrezikshme varet nga gjatësia, pesha dhe mosha e një personi. Për fëmijët dhe adoleshentët vlen sa vijon: Ata nuk duhet të konsumojnë më shumë se tre miligramë kafeinë për kilogram të peshës trupore. Megjithatë, kjo arrihet shpejt me madhësitë e zakonshme të shitjeve.

Kushdo që konsumon një kanaçe me rreth 500 mililitra pije energjike ka konsumuar tashmë 160 miligramë kafeinë – aq sa në dy filxhanë kafeje. Në një fëmijë që peshon 30 kilogramë, megjithatë, sipas qendrës së këshillimit të konsumatorëve, doza maksimale ditore tashmë është arritur në 90 miligramë. Shpesh nuk është vetëm një kanaçe.

Pijet energjike rrezikojnë shëndetin: sa të rrezikshme janë këto pije?

Nëse fëmijët dhe adoleshentët pinë më shumë kafeinë, sesa është e mirë për trupin e tyre, ata i ndjejnë shpejt efektet anësore *. Kafeina stimulon gjëndrat mbiveshkore për të çliruar hormonet e stresit kortizol dhe adrenalinë. Pasojat: presioni i gjakut rritet dhe zemra rreh më shpejt. Përveç shqetësimit të përgjithshëm dhe nervozizmit, dhimbjet e kokës, dhimbjet e stomakut dhe rrahja e zemrës janë të zakonshme.

Hulumtohen shkencërisht edhe pasojat afatgjata si aritmitë kardiake, ankthi dhe mospërmbajtja, të cilat lidhen me konsumimin e tepërt të pijeve energjike. Në raste të rralla, një mbidozë ekstreme mund të çojë gjithashtu në vdekje.

Efektet anësore të mundshme si rezultat i marrjes së lartë të kafeinës:

  • Nervozizëm
  • Të përziera
  • Pagjumësi
  • Dhimbje koke
  • Djersitje
  • Zemër që rreh fort
  • Presionin e lartë të gjakut
  • Çrregullime të ritmit të zemrës
  • Kolapsi i qarkullimit të gjakut
  • Çrregullime njohëse

Pijet energjike me rrezik për shëndetin: sasi të larta të aditivëve

Megjithatë, pijet energjike nuk përmbajnë vetëm sasi të larta të kafeinës. Sheqeri gjithashtu përpunohet me bollëk në pije. Deri në 70 gram për gjysmë litër. Kjo është më shumë se dyfishi i dozës maksimale të rekomanduar ditore. Prandaj, konsumimi i tepërt i pijeve mund të kontribuojë gjithashtu në zhvillimin e diabetit dhe obezitetit.

Shumica e pijeve me sheqer përbëhen gjithashtu nga një përzierje e rrezikshme aditivësh si taurina, vitamina B, L-carnitine ose ekstrakt i xhensenit. Megjithatë, duke qenë se fëmijët reagojnë shumë më fort ndaj shumë substancave sesa të rriturit, sipas ekspertëve është më mirë të mos konsumoni fare pije energjike.

Pijet energjike rrezikojnë shëndetin: OBSH kërkon ndalimin e shitjeve

Sipas rregulloreve ligjore, pijet energjike janë pije joalkoolike me kafeinë, të cilat mund të përmbajnë maksimum 320 miligramë kafeinë për litër. Megjithatë, nëse përmbajtja e kafeinës është më shumë se 150 miligramë për litër, pijet duhet të etiketohen si të tilla, që nga viti 2014. Fëmijët, gratë shtatzëna dhe gratë me gji (pas lindjes) duhet të përmbahen nga konsumimi i këtyre pijeve.

Pavarësisht nga rreziqet e njohura për shëndetin, paralajmërimet zakonisht mund të gjenden vetëm në shkronjat e vogla në pjesën e pasme të kutisë. Prandaj, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe mbrojtësit e konsumatorëve po bëjnë thirrje për ndalimin e shitjeve për fëmijët dhe adoleshentët.

Pijet energjike me rrezik për shëndetin: kombinimi me alkoolin është veçanërisht i rrezikshëm

Pijet energjike në kombinim me alkoolin janë veçanërisht të njohura tek adoleshentët dhe të rinjtë. Shija e ëmbël mbulon alkoolin dhe maskon efektin alkoolik. Sepse ndërsa alkooli shpesh ju lodh, kafeina papritur ju bën të ndiheni të zgjuar.

Pijet e përziera gjithashtu bëjnë një tendosje të madhe në sistemin kardiovaskular. Si alkooli ashtu edhe kafeina rrisin ritmin e zemrës – dhe mbingarkojnë qarkullimin. Në rastin më të keq, kjo mund të çojë në një kolaps fatal. * Merkur.de është një ofertë nga IPPEN.MEDIA.

Ky artikull përmban vetëm informacione të përgjithshme mbi temën përkatëse shëndetësore dhe për këtë arsye nuk është menduar për vetë-diagnostikim, trajtim ose mjekim. Në asnjë mënyrë nuk zëvendëson vizitën te mjeku. Fatkeqësisht, redaktorët tanë nuk lejohen t’u përgjigjen pyetjeve individuale në lidhje me fotografitë klinike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments