6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Bitcoin dhe Ether në nivele rekord

Bitcoin dhe Ether në nivele rekord

Bitcoin u rrit me shpejtësi ditën e Hënë ndjekur nga ether dhe prekur rekord të reja ndërsa momenti i kriptomonedhave, qarkullimi i tyre, lajmet pozitive dhe frika nga rritja e inflacionit dhanë kontributin e tyre në këtë trend.

Bitcoin u rrit me 4% në 66,161 dollarë sipas CoinMarketCap shumë pranë nivelin rekord të 67 mijë dollarë që arriti më 20 Tetor.

Ether, kriptomonedha e mbështetur në rrjetin ethereum ishte në nivele rekord gjithashtu prej 4,768 dollarë.

Që prej Tetorit ether është rritur me 59% dhe bitcoin me 51%. Rritja e inflacioni të dollarit Amerikan po shtyn investitorët drejt aseteve si ari dhe kriptomonedhat.

Lajmet pozitive nuk kanë munguar gjithashtu. Banka më e madhe Australiane javën e kaluar tha se do të ofronte shitblerjen e kriptomonedha për konsumatorët individualë.

Kryebashkiaku i Nju Jorkut Eric Adams tha se do të merrte pagën e tij në bitcoin një sinjal se është i gatshëm për të shndërruar qytetin në qendër të industrisë së kriptomonedhave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë

Kryeqendra e Izraelit, Tel Avivi është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, teksa rritja e shpejtë e inflacionit ka...

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

Recent Comments