6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KAFSHËT Sjelljet e pazakonta të maceve shpjegohen kështu: Duhet t’i keni vënë re

Sjelljet e pazakonta të maceve shpjegohen kështu: Duhet t’i keni vënë re

Sjellja e maceve shpesh mund të jetë mjaft konfuze për pronarët e tyre

Macet kanë një mori zakonesh të çuditshme, të cilat rezultojnë krejtësisht normale, ndonëse shumica prej tyre janë grabitqare në shpirtin e tyre.

Të jetosh në një shtëpi me një mace është një aventurë e veçantë dhe për t’u afruar më shumë me kafshën tuaj, para së gjithash duhet të kuptoni pse ajo sillet në një mënyrë të caktuar, transmeton Telegrafi.

Sjellja e maceve

Kur rrotullohen në shpinë

Kur një mace sillet kështu, zakonisht ju dërgon një sinjal se ndihet i sigurt dhe dëshiron të tërheqë pak vëmendjen tuaj. Përveç kësaj, në këtë mënyrë me aromën e saj shënon hapësirën në të cilën ndodhet.

Ngritja e bishtit

Nëse një mace ngre bishtin, kjo është një shenjë se ndihet e sigurt dhe nuhatja e të pasmeve midis maceve përkthehet në një gjuhë të kuptueshme për njerëzit, diçka si shtrëngimi i dorës me një mik të mirë.

Fshehja e ushqimit

Nëse macja ka ngrënë mjaftueshëm dhe ka më shumë ushqim në tas që mund të hajë më vonë, ajo do ta kthejë mbrapsht atë për ta fshehur nga macet e tjera ose nga kafshë të tjera shtëpiake.

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

‘Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij’, çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë...

Recent Comments