6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Kompjuteri i ri kuantik i Kinës ka 1 milion herë fuqinë e...

Kompjuteri i ri kuantik i Kinës ka 1 milion herë fuqinë e Google

INOVACIONI

Dhe ata thonë se është më i shpejti në botë.

Nga Brad Bergan, 27 tetor 2021 – InterestingEnginiering.com – Përktheu Arben Çokaj

Duket se një rivalitet kuantik kompjuterik po rritet midis SHBA-së dhe Kinës.

Fizikanët në Kinë pretendojnë se kanë ndërtuar dy kompjuterë kuantikë me shpejtësi të performancës, që tejkalojnë konkurrentët në SHBA, duke debutuar një makinë superpërcjellëse, përveç një makine edhe më të shpejtë që përdor fotone të dritës, për të marrë rezultate të paprecedentë, sipas një studimi të fundit të publikuar në revistën e rishikuar nga kolegët e Physical Review Letters dhe Science Bulletin.

Kina i ka ekzagjeruar më parë aftësitë e teknologjisë së saj, por rrotullime të tilla të buta zakonisht etiketohen me teknologjinë e mbrojtjes, që do të thotë se kjo arritje e re mund të jetë e vërteta.

Kompjuterët kuantikë të Kinës bëjnë ende shumë gabime

Superkompjuteri, i quajtur Jiuzhang 2, mund të llogarisë në një milisekondë të vetme një detyrë, që kompjuterit më të shpejtë konvencional në botë do t’i duheshin 30 trilionë vjet për ta bërë. Përparimi u zbulua gjatë një interviste me ekipin hulumtues, e cila u transmetua në CCTV shtetërore të Kinës të martën, gjë që mund ta bëjë lajmin të dyshimtë.

Por me dy dokumente të rishikuara nga kolegët, është e rëndësishme ta merrni këtë seriozisht. Pan Jianwei, kërkuesi kryesor i studimeve, tha se Zuchongzhi 2, i cili është një kompjuter kuantik superpërcjellës i programueshëm 66 kubitësh, është 10 milionë herë më i shpejtë se Sycamore 55-kubit i Google, duke e bërë makinën e re të Kinës më të shpejtën në botë, dhe i pari që mundi Google në dy vjet.

Zuchongzhi 2 është një version i përmirësuar i një makinerie të mëparshme, i përfunduar tre muaj më parë. Jiuzhang 2, një kompjuter kuantik i ndryshëm që funksionon me dritë, ka më pak aplikime, por mund të funksionojë me shpejtësi verbuese prej 100 sekstilionë herë më shpejt se kompjuterët më të mëdhenj konvencionalë të sotëm. Në rast se e keni humbur, kjo është një me 23 zero pas saj. Por ndërsa tiparet e këtyre makinerive të reja lënë të kuptohet për një revolucion kompjuterik, ato nuk do të dalin në treg së shpejti.

Siç qëndrojnë gjërat, të dy makinat mund të funksionojnë vetëm në mjedise të pacenuara dhe vetëm për detyra hiper-specifike. Dhe me kujdes të veçantë, ata ende bëjnë shumë gabime. “Në hapin tjetër, ne shpresojmë të arrijmë korrigjimin e gabimit kuantik me katër deri në pesë vjet punë të palodhur,” tha profesori Pan i Universitetit të Shkencës dhe Teknologjisë të Kinës, në Hefei, i cili është në provincën juglindore të Anhui.

Kompjuterët kuantikë të Kinës mund të fuqizojnë përparimet e gjeneratës së ardhshme në dekadat e ardhshme

Bazuar në teknologjinë e korrigjimit të gabimeve kuantike, ne mund të eksplorojmë përdorimin e disa kompjuterëve kuantikë të dedikuar ose simulatorëve kuantikë, për të zgjidhur disa nga pyetjet më të rëndësishme shkencore me vlerë praktike,” shtoi Pan. Qarqet e Zuchongzhi duhet të ftohen në temperatura shumë të ulëta për të mundësuar performancën optimale për një detyrë komplekse të quajtur ecje e rastësishme, e cila është një model që korrespondon me lëvizjet taktike të pjesëve në një tabelë shahu.

Aplikimet për këtë detyrë përfshijnë llogaritjen e mutacioneve të gjeneve, parashikimin e çmimeve të aksioneve, flukset e ajrit në fluturimin hipersonik dhe formimin e materialeve të reja. Duke marrë parasysh rëndësinë në rritje të shpejtë të këtyre proceseve me shpejtësinë e revolucionit të katërt industrial, nuk është ekzagjerim të thuhet se kompjuterët kuantikë do të jenë qendrorë në funksionet kyçe të shoqërisë, nga kërkimi i mbrojtjes te përparimet shkencore deri te gjenerata e ardhshme e ekonomisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments