6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KËSHILLA Studim/ Ftohja e zakonshme mund të sigurojë mbrojtje ndaj Covid-19

Studim/ Ftohja e zakonshme mund të sigurojë mbrojtje ndaj Covid-19

Imuniteti natyral kundër një ftohjeje të zakonshme mund të ofrojë njëfarë mbrojtjeje edhe kundër Covid-19, sugjeron një studim.

Studimi i botuar në revistën shkencore ” Nature Communications” , përfshiu 52 persona që jetonin me dikë që sapo ishte infektuar me Covid-19.

Ata që kishin zhvilluar imunitet pas një ftohjeje dukeshin më pak të prirur për t’u prekur nga Covid.

Ekspertët thonë se askush nuk duhet të mbështetet vetëm në këtë mbrojtje, duke theksuar sërish rëndësinë e vaksinës së Covid.

Studiuesit besojnë se gjetjet e tyre mund të ofrojnë një pasqyrë të dobishme se si sistemi imunitar mbrojtës i një trupi lufton virusin.

Covid-19 shkaktohet nga një lloj koronavirusi, dhe disa ftohje shkaktohen nga koronaviruse të tjera – kështu që shkencëtarët pyesin nëse imuniteti ndaj njërit virus mund të ndihmojë në mbrojtjen ndaj tjetrit.

Megjithatë ekspertët paralajmërojnë se do të ishte “gabim i rëndë” për qytetarët të mendojnë se kushdo që ka kaluar së fundmi një ftohje,  mbrohet automatikisht  edhe nga Covid-19.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lufta guerile e Ahmet Selacit, Bislim Bajgores, Ukshin Kovaçicës e Adem Vocës për liri dhe pavarësi pas ripushtimit të Kosovës 1944

Në luftën e ashtuquajtur nacionalçlirimtare në Kosovë u inkuadruan një numër i konsiderueshëm i të rinjëve shqiptarë. Disa syrësh, si Ali Shukriu,...

6 sëmundjet, simptomat e të cilave ngatërrohen lehtësisht me sëmundje të tjera

Ataku i zemrës/ataku i panikut Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet një goditje në zemër nga një atak...

“Pa në ëndërr Enver Hoxhën,për këtë arsye vuajti 7 vjet në Spaç”

“Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare...

Nënë Tereza e dinte pse po përdorej nga Tirana!

Ben Andoni “Në këtë intervistë për “Milosao”, një nga studiuesit më të mirë të saj, shqiptaro-britaniku Gëzim Alpion më...

Recent Comments