6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Shkencore-Bima e cila ndihmon në trajtimin e kancerit

Shkencore-Bima e cila ndihmon në trajtimin e kancerit

Ekspertët në mjekësi, kimi, farmaci dhe produkte natyrale nga Universiteti i Kosta Rikës (UCR) kanë gjetur katër vajra esencialë në juanilami, njëri prej të cilëve mund të jetë shumë efektiv kundër kancerit.

Gjetjet u publikuan në Journal of Essential Oil Research, ku mund të shihet se shkencëtarët kanë identifikuar katër kimiotipe në Lippia alba.

Njëri ishte i pasur me karvon, tjetri me piperiton, i treti me tagetenon dhe i katërti me citral. Në një intervistë me Efe, studiuesja Natalia Ortiz shpjegoi se ekipi shkencor mori gjethet e bimës, i përpunoi ato dhe zbuloi se geranioli është një nga më të bollshmet në vajin juanilama, i pasur me citral dhe se ka shumë të ngjarë të përballet me qelizat tumorale.

“Kur e rishikuam, komponenti më interesant ishte geranioli sepse tregoi se në një nga vajrat (citral) ai zë 20 për qind. Kjo do të thotë se ishte një nga më të përhapurit dhe ka prova që geranioli lidhet me efektin e tij antitumor. , tha Ortiz.

Mjekja ka deklaruar se në analizat laboratorike kanë mundur të vërejnë se geranioli vepron “shumë mirë” kundër qelizave kancerogjene të gjirit dhe stomakut. Ndaj kanë vazhduar hetimet me këtë të fundit.

Lippia alba njihet gjerësisht si juanilama dhe përdoret për shkak të vetive të saj shëruese. Studime të ndryshme për mirëqenien e tij në rastet e kolitit dhe gastritit janë kryer në Spanjë dhe Kosta Rika. Megjithatë, bima nuk ka të njëjtat veti kudo sepse varet nga klima dhe kushtet gjeokimike. /L.Sh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments