6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KËSHILLA Cigaret elektrike dëmtojnë enët e gjakut sikurse ato të zakonshmet

Cigaret elektrike dëmtojnë enët e gjakut sikurse ato të zakonshmet

Aerosoli nga cigaret elektrike mund të ndikojë në enët e gjakut të njeriut në të njëjtën masë sa tymi i cigareve, sipas një analize të paraqitur të hënën gjatë Sesioneve Shkencore Themelore të Shkencave Kardiovaskulare të Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Në eksperimentet që u përfshinë minjtë, funksioni i endotelit, një shtresë qelizash që ndihmojnë në kontrollin e koagulimit të gjakut, në nivelet e presionit të gjakut dhe funksionin imunitar, u dëmtua ndjeshëm pas një ekspozimi pesë-minutash ndaj këtyre pajisjeve të avullimit.

Përveç kësaj, enët e gjakut të minjve të ekspozuar ndaj tymit të cigares dhe cigareve elektrike u zgjeruan me 67 përqind, gjë që mund të jetë një shenjë e goditjes dhe sëmundjeve të zemrës, kanë thënë studiuesit, transmeton Klankosova.tv.

“Kur thithni mjegull, qoftë nga duhani apo marihuana, qoftë tymi apo aerosoli, të gjitha kanë të njëjtin efekt,” tha bashkautori i studimit Matthew L. Springer në një deklaratë për shtyp.

“Hulumtimi ynë përforcon gjetjet e mëparshme se avullimi nuk është pa dëm dhe nënvizon rëndësinë e këshillimit të pacientëve për rreziqet e cigareve elektrike sepse ndikon në funksionimin kardiovaskular,” ka thënë Springer, profesor i mjekësisë në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko.

Cigaret elektrike shpesh promovohen si një alternativë më pak e dëmshme për pirjen e cigareve tradicionale, pavarësisht studimeve që dëshmojnë të kundërtën, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Ato përmbajnë një fishek me një lëng që përmban nikotinë që gjeneron një aerosol që thithet, si pirja e një cigareje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments