6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Pse është mirë t’i hani 12 kumbulla në ditë

Pse është mirë t’i hani 12 kumbulla në ditë

Vetëm 12 kumbulla në ditë mund të përmirësojnë shëndetin tuaj. Ato njihen si një multivitaminë natyrale, por shumë prej nesh nuk e kanë zakon t’i hamë ato rregullisht.

Që do të thotë që gjatë sezonit, ju hani këtë frut të shijshëm çdo ditë dhe kështu zvogëloni rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë.

Kur të mbarojë sezoni i kumbullave të freskëta, sigurohuni që të përfshini edhe kumbulla të teruna në menunë tuaj.

Duke konsumuar 12 kumbulla në ditë, ju gjithashtu mund të rregulloni kolesterolin, të rrisni densitetin e kockave dhe të forconi sistemin tuaj imunitar.

Pse kumbullat janë të mira për ju?

Një kumbull e freskët përmban mesatarisht 113 mg kalium.
Ky mineral ndihmon në kontrollin e presionit të lartë të gjakut dhe kështu zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, dhe ky frut veror është i njohur edhe për përfitimet e tij në aparatin tretës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments