6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Pilula anti-COVID e Pfizerit ul me 90% shtrimin në spital dhe rrezikun...

Pilula anti-COVID e Pfizerit ul me 90% shtrimin në spital dhe rrezikun e vdekjes

Pfizer ka thënë të premten se pilula e saj eksperimentale antivirale për COVID-19 uli normat e shtrimit në spital dhe vdekjes me gati 90% te të rriturit me rrezik të lartë, pasi prodhuesi i barnave i bashkohet garës për të sjellë ilaçin e parë të lehtë për t’u përdorur kundër koronavirusit.

Aktualisht të gjitha trajtimet e COVID-19 të përdorura në SHBA kërkojnë një injeksion. Pilula Covid-19 e konkurrentit Merck është tashmë nën shqyrtim në Administratën e Ushqimit dhe Barnave pasi tregoi rezultate të forta fillestare dhe të enjten Britania u bë vendi i parë që e miratoi atë.

Pfizer tha se do të kërkojë nga FDA dhe rregullatorët ndërkombëtarë që të autorizojnë pilulën e saj sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi ekspertë të pavarur rekomanduan ndalimin e studimit të kompanisë bazuar në fuqinë e rezultateve të saj. Pasi Pfizer të aplikojë, FDA mund të marrë një vendim brenda javësh ose muajsh. Nëse autorizohet, kompania do ta shiste ilaçin nën emrin e markës Paxlovid.

Studiuesit në mbarë botën janë në garë për të gjetur një pilulë kundër COVID-19 që mund të merret në shtëpi për të lehtësuar simptomat, për të shpejtuar shërimin dhe për të zvogëluar barrën dërrmuese për spitalet dhe mjekët.

Pfizer publikoi të premten rezultatet paraprake të studimit të saj me 775 të rritur. Pacientët që morën ilaçin e kompanisë së bashku me një antiviral tjetër menjëherë pasi shfaqën simptomat e COVID-19, patën një reduktim prej 89% në shkallën e tyre të kombinuar të shtrimit në spital ose vdekjes pas një muaji, krahasuar me pacientët që merrnin një pilulë bedel. Më pak se 1% e pacientëve që merrnin ilaçin duhej të shtroheshin në spital dhe askush nuk vdiq. Në grupin e krahasimit, 7% u shtruan në spital dhe pati shtatë vdekje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments