6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home RETROSPEKTIVË Radiatorë prej gize, të shpikur në shekullin e 19-të.

Radiatorë prej gize, të shpikur në shekullin e 19-të.

Denison Olmsted nga New Haven, Connecticut duket se ka qenë personi i parë që përdori termin “radiator” për t’iu referuar një pajisjeje ngrohëse në një patentë të vitit 1834 për një sobë me një shkëmbyes nxehtësie e cila më pas rrezatonte nxehtësi. Në patentë ai shkroi se shpikja e tij ishte një lloj i veçantë aparati.Radiatori i ngrohjes u shpik nga Franz San Galli në 1855, një biznesmen rus i lindur në Mbretërinë e Prusisë dhe banues në Shën Petersburg. Në fund të viteve 1800, kompani të tilla si American Radiator Company, promovuan radiatorë prej gize mbi modelet e prodhuara më parë të çelikut, në mënyrë që të reduktojnë kostot dhe të zgjerojnë tregun.Nga epoka viktoriane dhe gjatë gjithë periudhës së Art Nouveau, ato ishin dekoruar bukur

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments