6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Kolesterol i lartë: Shenja në këmbë që ‘kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor’

Kolesterol i lartë: Shenja në këmbë që ‘kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor’

Kolesteroli i lartë, ku keni shumë kolesterol në gjakun tuaj, është i përhapur por përqindja e saktë e personave që jetojnë me të nuk dihet sepse gjendja zakonisht nuk paraqet simptoma.

Megjithatë, ndërsa kolesteroli grumbullohet në arterie, ai mund të shkaktojë komplikime të rënda që paraqesin simptoma. Një nga shembujt më të mprehtë të kësaj është sëmundja arteriale periferike (PAD).

Sëmundja arteriale periferike (PAD) është një gjendje e zakonshme ku grumbullimi i depozitave yndyrore si kolesteroli në arterie kufizon furnizimin me gjak në muskujt e këmbëve.

Disa shenja treguese të këtij ndërlikimi të kolesterolit mund të shfaqen në këmbët tuaja.

“Një plagë e hapur në gishtat e këmbëve ose në këmbë, shpesh në një pikë presioni në këmbë, mund të sinjalizojë një rast serioz të PAD”, paralajmëron Shoqata për Kirurgjinë Vaskulare (SVS). /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments