6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Tre shpërthime të vullkanit Etna në 15 orë: Shatërvanë llave e shtëllungë...

Tre shpërthime të vullkanit Etna në 15 orë: Shatërvanë llave e shtëllungë hiri 6.5 km

Tre shpërthime në 15 orë. Edhe pse u duk sikur aktiviteti në kraterin juglindor të vullkanit kishte përfunduar, skema e Etnës tani është “ndalo, e shpërthe”, pasi furia e saj u rindez sërish.

“Një herë fiket, pastaj ka shpërthime të papritura, vetëm brenda 15 orësh shpërtheu tre herë”, thonë mediat vendase. Një shtëllungë gjigande tymi e hiri u ngrit këtë radhë në një lartësi prej 6.5 km, ndërsa materialet piroklastike të vullkanit ranë mbi zonat në jug të tij duke u shtrirë deri në detin Jon.

Sërish ai që bën spektakël është krateri juglindor, i cili u mendua se qe shuar thonë ekspertët e Institutit Italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë. Etna është vullkani më aktiv i Europës dhe për këtë arsye, mbetet një destinacion turistik tejet popullor. Edhe pse konsiderohet gjerësisht se ai nuk përbën rrezik për popullsinë lokale, ai sërish monitorohet me rreptësi të madhe.

Dy vullkanët e tjerë ende aktivë në Itali janë Stromboli dhe Vezuvi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments