6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Ky është qyteti ku ndalohet të shërbehet mishi, restorantet gatuajnë vetëm për...

Ky është qyteti ku ndalohet të shërbehet mishi, restorantet gatuajnë vetëm për vegjetarianët

Varanasi, një qytet në Indi, i cili njihet si një nga vendet më të shtrenjta në botë po kthehet në një vend  tërësisht vegjetarian.

I banuar që nga viti 1800 para Krishtit, Varanasi njihet si një nga qytetet më të vjetra në tokë. Çdo ditë, teksa  zhurma e këmbanave të tempullit jehon lart, mijëra besimtarë zbresin shkallët prej guri dhe zhyten në lumin Gange për të larë mëkatet.

Në qytet ekziston një legjendë sipas të cilës, Shiva kishte themeluar Varanasin sipas besimit hindu. Shumica e  banorëve të Varanasit janë adhurues të Shivës dhe besojnë se ai është një zot Vegjetarian.

Kështu që adhuruesit e tij ndjekin një dietë të pastër vegjetariane. “Familja ime dhe unë kemi qenë vegjetarianë të pastër në disa breza. Ne refuzojmë të pimë edhe ujë në një shtëpi ku konsumohen vezë”, shprehet Rakesh Giri, shofer në Varanas.

Më herët shumë restorante në Varanas kanë shërbyer mish për turistët perëndimorë dhe pelegrinët hindu jo vegjetarianë. Por në vitin 2019, qeveria ndaloi shitjen dhe konsumimin e mishit brenda një rrezeje prej 250 metrash nga tempujt dhe vendet e shenjta në Varanas. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Recent Comments