6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Sa detergjent duhet të përdorni në çdo larje me lavatriçe

Sa detergjent duhet të përdorni në çdo larje me lavatriçe

Edhe kur rrobat janë shumë të pista, me erë të keqe dhe të pista, më shumë detergjent nuk do të thotë domosdoshmërisht se është më efektiv. Pra, ndërsa mund të duket logjike që më shumë detergjent dhe për rrjedhojë shkumë do të thotë rroba më të pastra dhe më të shndritshme , është e vërtetë e kundërta.

Sipas Laura Johnson, analiste e kërkimit dhe zhvillimit në LG Electronics, dhe asaj që thotë Reader’s Digest, ” Kur bëhet fjalë për detergjentët, shmangni përdorimin e tepërt “. Kjo është për shkak se përdorimi i tepërt i detergjentit mund të krijojë shumë shkumë, duke çuar në përdorim më të madh të ujit, i cili nga ana tjetër mund të çojë në grumbullimin e makinës larëse me kalimin e kohës, gjë që mund të shkaktojë probleme me erën.

Shenjat që tregojnë se po përdorni shumë detergjent rrobash

Pra, nëse rrobat tuaja të lagura janë pak të rrëshqitshme, ngjitëse ose kanë mbeturina sapuni, me siguri ndiheni si mbetje detergjenti. Është një tregues se po përdorni shumë produkt.

Flamujt e tjerë të kuq përfshijnë rroba të lagura që ndihen të ngurtësuara ose pak të forta, rroba me ngjyra që kanë humbur gjallërinë dhe rroba të bardha që janë bërë të bardha ose gri . Nëse hasni ndonjë nga këto, ka shumë të ngjarë për shkak të detergjentit tuaj të rrobave.

Edhe së fundi, mbreti i të gjithë flamujve të kuq: Nëse lavatriçe juaj me performancë të lartë ka erë të keqe, si myk, ndoshta është sepse sapuni është grumbulluar me kalimin e kohës. Dhe nëse kjo ndodh, duhet të pastroni makinën larëse përpara se të bëni ndonjë gjë tjetër. Ju mund të përdorni sodë buke ose uthull për ta bërë këtë, pasi të dyja janë përbërës të shkëlqyer për pastrimin e rrobave.

Kur të përdorni më shumë detergjent

Më pak detergjent në përgjithësi është gjithmonë më mirë . Megjithatë, ka raste të rralla kur rrobat e ndotura kërkojnë më shumë detergjent. Pra, nëse rrobat tuaja janë shumë të pista (mendoni kostumin e futbollit të fëmijës tuaj pas një loje), atëherë përdorimi i një doze shtesë detergjenti do të ndihmojë në heqjen e papastërtive. Vetëm sigurohuni që të shikoni këshillat në simbolet e veshjeve për t’u siguruar që e keni pastruar siç duhet.

Gjithashtu, mbani në mend se udhëzimet për përdorimin e detergjenteve në paketim bazohen në madhësinë e kovës së një lavatriçe tradicionale. Nëse modeli juaj është i madh me një kovë më të madhe (zakonisht shihet në makineritë më të reja), do t’ju duhet të përdorni pak më shumë sesa thonë udhëzimet e detergjentit, sepse ngarkesat më të rënda barazohen me më shumë rroba dhe më shumë papastërti për t’u shpëlarë .

Së fundi, një tjetër fakt pak i njohur është se ngurtësia e ujit ndikon në efektivitetin e detergjentit të rrobave. Pra, sa më i fortë të jetë uji, aq më shumë detergjent rrobash do t’ju duhet të përdorni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments