6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Si të lani rrobat e zeza ose të errëta: truket për të...

Si të lani rrobat e zeza ose të errëta: truket për të ruajtur ngjyrën

Ashtu si rrobat e bardha, rrobat e zeza ose të errëta gjithashtu kanë nevojë për kujdes të veçantë. Provoni këto truke të thjeshta nëse doni të mbani ngjyrën origjinale dhe të shmangni zbehjen e pëlhurës.

Lavanderi është një detyrë shumë më e ndërlikuar sesa mund të duket në fillim. Për t’i mbajtur pëlhurat në gjendje të mirë dhe për të zgjatur jetën e veshjeve, është shumë e rëndësishme t’i lani ato siç duhet, pasi përndryshe mund të kemi surpriza të pakëndshme.

Në vend që t’i hidhni rrobat në lavatriçe, përpiquni të lexoni me kujdes etiketat, t’i ndani rrobat sipas karakteristikave të tyre dhe t’i lani sipas udhëzimeve të prodhuesit. Gjithashtu, njohja e disa trukeve të rrobave do t’ju ndihmojë të mbani rrobat tuaja si ditën e parë të blerjes për më gjatë.

Zakonisht, veshjet e bardha janë ato që na shqetësojnë më shumë, pasi njollat ??bien më shumë në sy dhe ngjyra e bardhë ndotet menjëherë. Në veshje të zeza ose të errëta, njollat ??kalojnë më shumë pa u vënë re, por ato gjithashtu kanë një problem: ngjyra përfundon e zbardhur dhe e bën pëlhurën të duket e vjetëruar.

Për fat të mirë, keni disa truke për të larë rrobat e zeza ose të errëta për të mbajtur ngjyrën më gjatë dhe për të parandaluar zbehjen.

Dëshironi të hiqni njollat ??lehtë dhe t’i bëni rrobat tuaja të vijnë aromë të mirë? Shtoni këta përbërës sekretë në lavatriçen tuaj dhe merrni rezultatet më të mira.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të ndani sendet me ngjyrë të zezë ose të errët për t’i larë të gjithë së bashku veç e veç. Në këtë mënyrë ju do të shmangni që rrobat e zbardhura ose të bardha të përfundojnë të errësuara.

Mundohuni të ktheni të gjithë rrobat e errëta për t’i larë nga jashtë. Në këtë mënyrë ngjyra do të jetë më e mbrojtur dhe do të zgjasë më gjatë. Dhe mos harroni të mbyllni zinxhirët ose butonat, pasi ato mund të dëmtojnë ngjyrën dhe pëlhurën e pjesës tjetër të rrobave në lavatriçe.

Edhe pse pëlhura i reziston temperaturave të larta, është mirë që rrobat e zeza ose të errëta të lahen në ujë të ftohtë. Kjo parandalon që ngjyra të venitet dhe të mbetet në pëlhurë për aq kohë sa të jetë e mundur. Mos përdorni programe me temperaturë më të lartë se 30 ºC.

Përveç kësaj, është gjithashtu e këshillueshme që të mos përdorni detergjent pluhur ose të përdorni zbutës të rrobave. Këto produkte mund të lënë njolla në veshje të zeza ose të errëta dhe mund të jeni të detyruar t’i lani përsëri.

Një tjetër truk për rrobat e zeza për të mbajtur ngjyrën e tyre për më gjatë është mos i varni nën rrezet e diellit direkte. Rrezet e diellit dobësojnë ngjyrat shpejt, prandaj shmangni ekspozimin e drejtpërdrejtë. Së fundi, kur hekurosni përdorni temperaturën më të butë të mundshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

Recent Comments