Mushkëritë dhe mëlçia meritojnë vëmendje të veçantë sepse janë pastruesit më të mëdhenj të trupit. Pastrimi ose detoksifikimi i organizmit janë procese të detyrueshme, të cilat ne duhet t’i përballojmë organizmit tonë në mënyrë që të forcojmë imunitetin dhe të nxjerrim të gjitha toksinat nga organizmi. Ne ju prezantojmë tri ushqime të thjeshta të cilat mund t’i gjeni çdo ditë në treg dhe të cilat ndihmojnë në këtë drejtim.

Hudhër

Falë pasurisë së squfurit, alicinës dhe selenit, hudhra stimulon prodhimin e enzimave të rëndësishme të mëlçisë që kontribuojnë në eliminimin e toksinave nga trupi. Ky ushqim gjithashtu ka një efekt anti-inflamator, kështu që ndihmon me astmën, dhe në të njëjtën kohë zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive.

Për më tepër, përdorimi i hudhrës zvogëlon zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, duke ulur kolesterolin e ngritur, zvogëlon rritjen e LDL – kolesterolit të keq, zvogëlon ngjitjen e qelizave të gjakut dhe parandalon mpiksjen e gjakut, zvogëlon rritjen e presionit të gjakut. Ndikon gjithashtu në zvogëlimin e dy shënuesve të tjerë të sëmundjeve kardiovaskulare, homocisteinës dhe proteinës reaktive C.

Mollët

Ky frut është i pasur me pektinë, vitamina dhe flavonoide, të cilat kontribuojnë shumë në pastrimin e mëlçisë. Flavonoidet dhe antioksiduesit ruajnë shëndetin e mushkërive dhe të gjithë sistemit të frymëmarrjes.

Konsumimi i rregullt i mollëve çdo ditë, pas mëngjesit dhe pas drekës, do të zgjidhë problemet me përdhes, reumatizmin, artritin, problemet dhe sëmundjet e mëlçisë dhe veshkave, bllokimin e enëve të gjakut, pastrimin e gjakut dhe yndyrës në të, si dhe trajtimin e ekzemës. Metoda me mollë do të ketë një efekt pozitiv në sistemin tuaj nervor, dhe ajo që është veçanërisht interesante në kohët e fundit, në përshpejtimin e metabolizmit dhe humbjen e peshës së tepërt.

Perimet me gjethe jeshile

Ky lloj perimesh është i njohur kryesisht për dendësinë e vitaminave – vitaminat A, C, K, acid folik. Vitamina A është thelbësore për lëkurën dhe sytë e shëndetshëm, vitamina C është një nga antioksidantët më të fortë ndonjëherë dhe vitamina K është thelbësore për koagulimin e gjakut. Acidi folik është një nga vitaminat B dhe një nga rolet e tij më të rëndësishme është rivendosja e elementeve të gjakut. Kalciumi dhe hekuri dhe magnezi janë të pranishëm në perimet e tyre me gjethe jeshile.

Spinaqi, marule, lakra, qepët e njoma, lakra jeshile dhe koriandri janë zgjedhjet më të mira të perimeve me gjethe për të pastruar trupin. Mund t’i hani të papërpunuara, të zbardhura ose në formën e smoothies. Falë përmbajtjes së kaliumit dhe magnezit, kjo perime përmirëson shëndetin e mushkërive. Për shkak se perimet me gjethe jeshile janë të pasura me klorofil, ato ndihmojnë në pastrimin e trupit nga metalet e rënda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here