6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE Uji ngrihet drejt e në qiell, banorët shtangen para fenomenit të pazakontë

Uji ngrihet drejt e në qiell, banorët shtangen para fenomenit të pazakontë

Banorët e Kythiras në Greqi kanë parë një fenomen spektakolar të ujit në det, ndërsa ata që patën fatin ta shihnin kanë “ngrirë” para pamjes.

Uji është ngritur nga deti në formën e një trombe, një fenomen që sipas ekspertëve mund të ndodhë gjatë vjeshtës si shkak i kontrastit të temperaturave të larta në sipërfaqen e detit.

Sigurisht që nuk mund të pretendojmë për një “magji”, por kjo tornado u shkaktua nga moti i keq që ka prekur të gjithë vendin këto ditët e fundit. Rajone të Greqisë u përballën këto ditë me reshje të dendura e përmbytje, ndërsa nuk munguan as rrëshqitjet masive të dheut. Më i prekuri ishte ishulli i Evias, banorët e të cilit u përballën me makthin e vërshimit të ujit, pas zjarreve shkatërrimtare të kësja vere./ Burimi: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Historia e Shqipërisë dhe roli i saj në vorbullën e Luftës së Parë Botërore

Historia e panjohur të studiuesit të arkivave të historisë, italianit, Eugeni Buçioli, i cili disa vjet më parë, ka botuar albumin e...

Mashtrimi me bukën, ja si të dalloni nëse përmban ngjyrues ose jo

Fetën e bukës mjafton që ta lini në ujë rreth një orë për të parë rezultatet e para. Për...

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Recent Comments